Merkur Pasohlávky: Dovolená snů nebo past na turisty?

Merkur Pasohlávky

Co jsou to merkur pasohlávky?

Merkur pasohlávky jsou stavebnice, které umožňují dětem postavit si vlastní modely lodí a dalších plavidel. Tyto modely jsou poháněny gumovým motorkem, který se natáhne a následně uvádí lodní šroub do pohybu. Díky tomu se modely mohou pohybovat po vodní hladině. Merkur pasohlávky jsou skvělou zábavou pro děti i dospělé, kteří si chtějí užít vodní radovánky a zároveň si procvičit svou zručnost a technické myšlení. Pro provozování Merkur pasohlávek je ideální klidná vodní plocha, jako je například rybník, jezero nebo vodní nádrž. Na těchto místech si děti mohou užít plavbu bez obav z proudů nebo vln, které by mohly jejich modely ohrozit.

Historie a důvod výstavby

Merkur v Pasohlávkách, impozantní stavba tyčící se nad vodní nádrží Nové Mlýny, má historii spjatou s regulací vodního toku Dyje. V 70. letech 20. století započaly rozsáhlé vodohospodářské úpravy v oblasti dolní Dyje s cílem zabránit opakujícím se povodním a zároveň zajistit závlahy pro zemědělskou půdu. Součástí těchto úprav byla i výstavba soustavy tří přehradních nádrží, dnes známých jako vodní dílo Nové Mlýny. Právě potřeba regulovat hladinu střední nádrže, sloužící především k rekreaci, si vyžádala konstrukci mohutného vodního díla. Stavba Merkura, jak byl objekt pojmenován, probíhala v letech 1975 až 1983. Jeho součástí je nejen vlastní pohyblivá hradicí konstrukce, ale také plavební komora, umožňující lodní dopravu mezi střední a dolní nádrží.

Technické parametry a zajímavosti

Merkur Pasohlávky se nachází na břehu vodní nádrže Nové Mlýny, konkrétně na Mušovské části, která je vyhledávaným místem k rekreaci. Oblast nabízí široké spektrum aktivit, od vodních sportů, jako je windsurfing a jachting, po cykloturistiku a pěší turistiku. Samotný areál Merkur Pasohlávky disponuje vlastním kempem s kapacitou až 2000 osob, restaurací a sportovním zázemím. Vodní nádrž Nové Mlýny, tvořená třemi propojenými nádržemi, je významným rekreačním centrem Jižní Moravy. Svou rozlohou přesahuje 32 km² a nabízí dostatek prostoru pro vodní sporty, rybaření a odpočinek u vody. Okolí nádrže je protkáno sítí cyklostezek a turistických tras, které lákají k objevování krás Pálavských vrchů a Lednicko-valtického areálu.

Využití nádrže: rekreace a sport

Merkur Pasohlávky s vodní nádrží Nové Mlýny tvoří ideální kombinaci pro aktivní odpočinek i relaxaci u vody. Okolní cyklostezky lákají k prozkoumání malebné krajiny Jižní Moravy, ať už na kolech, kolečkových bruslích nebo pěšky. Vodní plocha nabízí nepřeberné možnosti vodních sportů – od windsurfingu a jachtingu, přes paddleboarding a šlapadla, až po rybaření. Pro milovníky slunce a koupání jsou zde travnaté pláže a upravená koupaliště. Po dni plném zážitků si můžete dopřát zasloužený odpočinek v některé z restaurací s výhledem na vodní hladinu a vychutnat si tak jedinečnou atmosféru tohoto místa.

Vlastnost Merkur Pasohlávky Vodní nádrž Slapy
Rozloha 300 ha 1162 ha
Maximální hloubka 50 m 40 m

Vliv na okolní přírodu a krajinu

Těžba nerostných surovin, ať už probíhá jakýmkoli způsobem, s sebou vždy nese určitý stupeň narušení krajiny. V případě těžby štěrkopísku v oblasti Pasohlávek, kde se nachází i vodní nádrž Nové Mlýny, je tato problematika obzvláště citlivá. Samotná těžba má vliv na okolní ekosystémy, a to jak na vodní, tak i na suchozemské. Dochází ke změnám reliéfu dna, proudění vody a množství sedimentů, což ovlivňuje životní podmínky pro vodní živočichy a rostliny. V případě Pasohlávek je situace specifická tím, že se v těsné blízkosti těžebního prostoru nachází chráněná krajinná oblast Pálava. Tato oblast je významná z hlediska výskytu vzácnych a ohrožených druhů rostlin a živočichů, a proto je nezbytné minimalizovat negativní vlivy těžby na toto cenné území. Důležitá je proto spolupráce těžařů, ochránců přírody a dalších subjektů s cílem najít rovnováhu mezi hospodářskými zájmy a ochranou životního prostředí.

Aktuální stav a plány do budoucna

Merkur Pasohlávky se v současnosti nachází v dynamické fázi rozvoje, a to jak z hlediska turistické infrastruktury, tak i z hlediska ochrany životního prostředí. V posledních letech prošel areál výraznou modernizací, která zahrnovala rekonstrukci ubytovacích kapacit, vybudování nových sportovních a relaxačních zařízení a zkvalitnění služeb. Důraz je kladen na udržitelný rozvoj a šetrný přístup k přírodě. Vodní nádrž Nové Mlýny, na jejímž břehu se Merkur Pasohlávky nachází, je oblíbeným místem k rekreaci a vodním sportům. V budoucnu se plánuje další rozšíření rekreačních možností, a to včetně výstavby aquaparku a rozšíření cyklostezek. Zároveň bude pokračovat snaha o zlepšení ekologického stavu vodní nádrže a jejího okolí. Cílem je skloubit rozvoj cestovního ruchu s ochranou přírody a vytvořit tak atraktivní a udržitelné prostředí pro současné i budoucí generace.

Tipy na výlety a aktivity v okolí

Stejně jako Borovanský mlýn nabízí i Merkur Pasohlávky s vodní nádrží Nové Mlýny spoustu možností jak si užít volný čas. Když jsem takhle nedávno přemýšlel nad dovolenou, napadlo mě, že zatímco Borovanský mlýn láká na jihočeský klid, tady to žije vodními sporty. Okolní krajina připomíná trochu tu kolem Borovanského mlýna - je protkána sítí cyklostezek, fakt super na pohodové vyjížďky na kole i procházky. Můžete se vydat po vinařské stezce a objevovat ty útulný vesničky a sklípky. Jestli máte rádi vodu, určitě oceníte možnost koupání, windsurfingu či jachtingu na hladině nádrže. Po celodenním dovádění si můžete zrelaxovat v termálních lázních Pasohlávky, který jsou známý svými léčivými účinky. Fakt zajímavej je i nedaleký Lednicko-valtický areál (je na seznamu UNESCO) s těma nádhernýma zámkama, romantickýma zahradama a tajemnýma stavbama. Když máte děti, určitě je vezměte do Aqualandu Moravia - ty tobogány a atrakce jsou prostě paráda. Ať už chcete aktivně odpočívat nebo se jen tak poflakovat, tady si každej najde to svoje.

Publikováno: 24. 12. 2024

Kategorie: cestování